Scrollez pour découvrir

Muffins med æble, chokolade og kanel

  • Let
  • 20 min
  • 20 min
  • 4 Stykker

Ingredienser

  • Tilberedning
    • 3 Pink Lady® æbler
    • 375 g mel
    • 2 æg
    • 3 spiseskeer honning
    • 150 g smør
    • 1 pose gær
    • 70 ml mælk
    • 2 teskefulde kanelpulver
    • 5 spiseskeer flormelis

Trin

Trin 1/1 : Tilberedning

  • Skræl Pink Lady® æblerne, skær dem ud i fire både, og fjern kernehuset. Sæt det til side. Skær smørret i små stykker i en lille gryde, tilsæt honningen, og lad det smelte ved svag varme. Rør i det, så der opnås en ensartet blanding. Sæt det til side.
  • Hæld mælk og æg i en lille skål, og pisk det. Tilsæt blandingen af smør og honning, og de revne æbler. Pisk igen. Hæld mel, bagepulver og sukker i en salatskål. Lav en fordybning i midten, og hæld den tilberedte blanding i.
  • Rør dejen let. Den skal blive ved med at have lidt klumper. Hæld dejen i smurte muffinforme, og fyld dem 3/4 op. Sæt dem i ovnen forvarmet til 200 °C. Lad dem bage 20 minutter, og se om de er bagt ved at stikke i dem med en knivspids.
  • Tilberedning
    • 3 Pink Lady® æbler
    • 375 g mel
    • 2 æg
    • 3 spiseskeer honning
    • 150 g smør
    • 1 pose gær
    • 70 ml mælk
    • 2 teskefulde kanelpulver
    • 5 spiseskeer flormelis
Fællesskabet i køkkenet

Har du prøvet denne opskrift? Send os dine billeder; så vi kan dele dem og vise dine kulinariske færdigheder! Bliv bidragsyder og inspirer andre madelskere.

Send mine billeder

Se de nyeste opskrifter i øjeblikket